Jerzy Engel

Opis

Właściwie Władysław Jerzy Engel (ur. 6 października 1952 r. we Włocławku) – polski piłkarz, trener i działacz piłkarski. W 1984 r. awansował z Hutnikiem Warszawa do II ligi, a w 1986 r. zdobył wicemistrzostwo Polski z warszawską Legią. Czternaście lat później jako dyrektor sportowy stworzył zespół Polonii Warszawa, który zdobył mistrzostwo, Superpuchar i Puchar kraju. Przez wiele lat pracował w klubach cypryjskich, gdzie zdobył wicemistrzostwo Cypru z Apollonem Limassol i Puchar Cypru z Apoelem Nicosia.
Od 2000 do 2002 r. był selekcjonerem reprezentacji Polski, która wtedy po raz pierwszy od szesnastu lat awansowała do finałów Mistrzostw Świata, w Korei i Japonii. Rekord 13 meczów z rzędu bez porażki wciąż należy do prowadzonej przez niego reprezentacji.
W Polsce prowadził drużyny Polonii Warszawa, Polonii Bydgoszcz, RKS Błonie, Legii Warszawa i Wisły Kraków. W Polskim Związku Piłki Nożnej, oprócz funkcji selekcjonera, zajmował także stanowiska dyrektora sportowego PZPN, przewodniczącego wydziału szkolenia oraz pełnomocnika zarządu s. szkolenia. W eliminacjach do mistrzostw świata prowadzona przez niego reprezentacja awansowała do finałów MŚ jako pierwsza ze strefy europejskiej, wyprzedzając m.in. Ukrainę i Norwegię.
Od 2007 r. był członkiem komisji szkoleniowej UEFA, Development and Technical Assistance Committee oraz członkiem UEFA Technical Team. Z ramienia UEFA nadzorował powstanie i pracę Szkoły Trenerów na Cyprze oraz był obserwatorem i analitykiem meczów w finałach mistrzostw Europy 2008 i 2012 seniorów, 2009 i 2011 drużyn U-21 oraz w 2015 roku drużyn U-17. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia w sporcie polskim.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 2001 r. tytuł Dżentelmena Roku oraz Człowieka Roku. Od 2006 r. jest wykładowcą na uczelniach w Polsce oraz w szkołach trenerów, korporacjach, bankach, przedsiębiorstwach w Polsce i za granicą.
Wykładał w Szwecji, Austrii, na Cyprze i Białorusi na temat tworzenia zespołów, kultury sukcesu w klubie i biznesie, roli lidera w zespole, komunikacji w firmie, motywacji, pracy pod presją oraz wizerunku top menedżera w sporcie i biznesie. Pełni rolę eksperta podczas meczów reprezentacji narodowych oraz Lidze Mistrzów w TVP. Napisał cztery książki: „Futbol na tak”, „Prosta gra”, „Nikt nie rodzi się mistrzem”, „Pierwsze polskie euro”.
Zaangażowany w działalność charytatywną dla Turf Club Służewiec oraz w hodowlę koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej.

Motto

Menedżer nie przegrywa nigdy, może mu tylko zabraknąć czasu, aby zwyciężyć.

Media

Partnerzy